Rádioamatérka Raisa, UB1AOA

Ak sledujete rádioamatérske vysielanie, určite ste počuli o YL Raise „UB1AOA“, rádioamatérke z Ruska, ktorá pôsobí vo Fínsku pod špeciálnou volacou značkou OH73ELK (ELK znamená jeleň, znak Fínska).

Operatórka Raisa, OH73ELK

Od roku 2014 sa zaujímam o rádioamatérsky šport a začiatkom roka 2018 som začala vysielať ako druhý operátor OH73ELK. To znamená som Ruska, ale vysielam z Fínska! V decembri 2018 som zložila skúšku pre nováčikov a dostala som osobný volací znak UB1AOA! Som veľmi spokojná s vlastným volacím znakom, ale väčšinou som aj naďalej QRV z OH73ELK, vysielacieho strediska vo Fínsku, v Savonlinne. Chcem hovoriť o mojich prvých krokoch a ukázať, že to nie je príliš ťažké, ale veľmi zaujímavé hobby a to nielen pre mužov!


Raisine zaujímavé videá nájdete na jej kanáli na Youtube. Raisa a jej priateľ Alex sú obaja rádioamatéri. Medzi ich obľúbené aktivity patrí ROB. Zúčastňujú sa mnohých medzinárodných súťaží. Z rádia sú takí nadšení, že si postavili chatu na jednom z ostrovov jazera Saimaa vo Fínsku.

Pohľad na chatku na sviežom ostrove v jazere Saimaa vo Fínsku

Táto chata sa nachádza na malom ostrove v srdci jazera Saimaa, v labyrinte jazier a ostrovov. Je ideálnym miestom na oddych vo veľkej prírode pre tých, ktorí ocenia pokojnú atmosféru, slnko stúpajúce nad stromami a zapadajúce do krištáľovo čistej vody. Môžete plávať vo vode, ktorá je dosť čistá na pitie, čo je už dosť zriedkavé vo svete! Nachádza sa pri jazere v blízkosti lokalít WFF a SOTA, čo umožňuje plánovať krásne prechádzky s možnosťou vysielania uprostred prírody. Ponúka vám úplné súkromie na 2,5 hektárovom pozemku situovanom na špičke ostrova s ​​vlastným pobrežím 300 m, ako aj turistické chodníky v lesoch. Po celodennej námahe si môžete oddýchnuť v tradičnej fínskej drevenej saune, ktorá sa nachádza len 10 metrov od jazera.
Táto chata je v skutočnosti pre rádioamatérov z celého sveta, kde môžete stráviť skvelú dovolenku pri praktizovaní rádioamatérskeho koníčka bez toho, aby ste si museli niečo priniesť. Útočisko mieru pre rádioamatérov, ktorí hľadajú skvelé miesto pre dovolenku. Ako vidíte, všetko je dobre premyslené a ponúka sa viac, ako je bežné. Využíva sa pokoj lesov Fínska. Atmosféra bez QRM a stresu na strávenie voľného času pri rádiu. Nie je ten život krásny? Nižšie nájdete vysielacie zariadenie, ktoré máte k dispozícii počas vášho pobytu.

Vnútro chatky s vysielacím zariadením

Vysielacie zariadenie:
– Transceiver ICOM IC-7300, všetky KV pásma + 50 MHz a všetky digitálne režimy
– Rotor YAESU G-1000DXA, náhlavná súprava HEIL BM-10 iC,  PTT pedál HEIL FS-3, telegrafný kľúč
– Wattmeter DAIWA CN-501H2, mikrofón ICOM SM-30
– Prepínač RQUAD pre 8 antén
– Zosilňovač R-140 s výkonom 1,5 kW (elektrónka GU-43B), so zvláštnym povolením
– Ak chcete pretekať, už je na tento účel pripravená volacia značka OG7Z

Antény:
– Plnorozmerové antény YAGI pre pásma 10 – 15 – 20 m upevnené na 18 m stožiari, nainštalované OH7RM
– 4 INVERTED VEE (Inv-V 160 m, Inv-V 80 m + 17 m, Inv-V 40 m, Inv-V 30 m) a 2 vertikály (GP 40-20 m, GP 40 m)

Inštalácia vlastných antén je možná pre vaše experimenty. Pomocné lanká sú už nainštalované.

Ako si rezervovať pobyt v tomto neobvyklom ubytovaní?
Môžete kontaktovať Raisu a Alexa tak, že im pošlete e-mail na túto adresu: info(zavináč)oh73elk.net

 

 

Please follow and like us:
error

Mohlo by Vás zaujímať