Trocha turistiky

Koenigswarte

V sobotu 13.9.2008 sme si spravili výlet do Bergu. Nad dedinou vyčnieva rozhľadňa, je z nej nádherný výhľad na Bratislavu.

Najvýchodnejší vrch Rakúska (344 m) leží v Karpatoch a je dominantou bratislavskej Petržalky pri pohľade z balkónov. Pred osemdesiatym deviatym bola jeho návšteva nemožná, dnes to je vhodný cieľ na poldenný výlet. Overeným prístupom je Európska magistrála značená kódom “07” a bieločervenými pásmi na lesnom poraste. Zaparkujte v Bergu na návrší pri kostole a vrátte sa peši asi 200 metrov. Odbočte doľava do kopca. Orientačným bodom je kríž s vďakou za ochranu pri tureckých nájazdoch. Neskôr uvidíte kaplnku Petra a Pavla vpravo na návrší a vodáreň vľavo. Cesta je dobre značená. Každých cca 300 metrov je vybudované odpočívadlo s lavičkou.

Samotná vyhliadková veža, táto impozantná drevená stavba bola vybudovaná obcou Berg v roku 2001 a na vyhliadkovú plošinu vo výške 19,2 m vás zavedie 120 schodov. Tento vrch v minulosti slúžil ako pozorovateľňa pre mocnárov na cudzie alebo vlastné vojská, ktoré sa zoraďovali v pohraničnom území Rakúska. Rozhľadňa umožňuje pohľad na Alpy – na Schneeberg a Rax, rakúske „mini“ Karpaty (Hundsheimer/Hainburger Berge), Devínsku bránu, Devínske Karpaty, Pezinské Karpaty v okolí Bratislavy (aj Pajštún). Taktiež vidno veľkú časť Bratislavy od Devína, cez Dlhé diely, Mlynskú dolinu, Machnáč, Staré Mesto, až po našu krásnu Petržalku. Nezabudnite si však ďalekohľad. Len tak si môžete na diaľku skontrolovať váš byt.

Zaujímavou je aj trasa z obce Wolfsthal, lebo vedie okolo zrúcaním hradu Pottenburg. Hrad dal postaviť začiatkom tisícročia (okolo rokov 1050-53) gróf Poto z Pottensteinu. Mal slúžiť ako pevnosť proti maďarským nájazdom. Maďarom odolal, ale v roku 1529 ho výrazne poškodili Turci. Postupne z neho odchádzali aj poslední obyvatelia, až spustol. Hrad však nevyzerá tak, ako keby bol už poltisícročie opustený. Dominuje mu vysoká možno 30 metrová veža v tvare pravidelného hranolu. Veža je pomerne zachovaná, prístupné je jej temné pivničné prízemie. Z Pottemburgu vedie značkovaný turistický chodník (červená) až na vyhliadkovú vežu Königswarte (cca 30 min.)

Z Bratislavy premáva do Wolfsthalu pravidelná linka č.901 za 50Sk

http://jozefjavurek.blog.sme.sk/c/24441/Kralovska-pozorovatelna.html

Na fotografiách rozhľadňa Königswarte a pohľad na Petržalku

Vilo, OM3CAQ

Koenigswarte
Pohľad na Petržalku

 

 

 

Related posts