SOTA Geldek

Koniec leta ešte neznamená koniec SOTA aktivít, práve naopak! Menej horúčav a stále dostatok slnečného svitu láka niečo podniknúť. Výprava z rádioklubu Omega v zložení Tomáš OM5AST, Michal OM1ALT a Martin OM1MJ si vybrala za cieľ Geldek, kopec vysoký okolo 694 m, nachádzajúci sa vtedy v ešte stále zelenom objatí Malých Karpát. Blízko sa nachádza obec Častá, nad ktorou honosne čnie hrad Červený kameň. Lokalita okolo Geldeku je po dlhšej dobe opäť prístupná širokej verejnosti a toho sme mali využiť na robenie rozruchu na rádiových vlnách. Výstup do strmého kopca dal zabrať, ale za ten ušetrený čas to bola výhodná obeť.

Po ceste do cieľa sme stretli viac modliviek, ako ľudí. Celý kraj pôsobil tak nedotknuto a vľúdne. Ideálne pre niekoho, kto hľadá únik z hektickej civilizácie, alebo len tak v tieni stromov načerpať stratené sily.

Vrchol nás privítal mávaním slovenskej zástavy, toľkokrát skúšanej a okúsanej silným vetrom. Nikde ani človiečika-živáčika, len ohnisko a pripravené drevo svedčili o dávnejšej ľudskej prítomnosti. Uskutočním záznam do vrcholovej knihy pre ďalšie generácie a dávame sa následne do práce. Slnko nebude na nás smrteľníkov dlho čakať. Prvý ide na rad dvojmeter. Príprava dlho netrvá. Onedlho veselo visí J-Pole na 8,5 m teleskope. Ako TCVR poslúži rúčka Yaesu FT-60. A už sa sypú spojenia. Ideme kolotočovým štýlom, teda každý rad-za-radom urobí spojenie a predá štafetu ďalej. Najväčší úlovok nielen dňa, ale aj celej sezóny doteraz bola SOTA-to-SOTA, traja na troch, s našimi rakúskymi priateľmi, vysielajúcimi z vrchola Klosterwappen, OE/NO-001. Reporty sú potešiteľné.

Po vybúrení sa na dvojmetri prišlo na rad ladenie invertovaného véčka, vyžadujúce si neprestajné namotávanie a odmotávanie ramien. Takže ku koncu by boli z nás celkom schopní pavúci. Mišo sa chopil kormidla na 80 m vlnách, narobil slušný počet spojení. SOTA bola aktivovaná na VKV, tak už išlo len o to, nalapať do vreca čo najviac spojení. Samozrejme, podmienky neboli priaznivé len smerom na Alpy, ale napríklad aj do Bernolákova, čo potvrdil podarený SKED s Vilom, OM3CAQ na 2 m, aj na 80 m.

Šťastný návrat z lona prírody sme oslávili poriadnou porciou skvelej pizze v Častej.

Martin, OM1MJ

Please follow and like us:
error

Mohlo by Vás zaujímať