Slovenský CallBook z pohľadu Dušana, OM2ADP

Ahojte, dovolím si zareagovať na prebiehajúcu debatu a pokúsim sa osvetliť niektoré otázky. Ako prvé uvediem, že nepracujem pre žiadnu inštitúciu, zaoberajúcu sa zberom dát, ani som nikdy nebol v kontakte s takou inštitúciou. Pracujem na Záchrannej službe a tá má od takýchto aktivít ďaleko.
CB som sa rozhodol prevádzkovať úplne dobrovoľne, jediným motívom bol fakt, že veľa iných krajín CB má a na Slovensku taký CB neexistuje. Ako niektorí diskutéri pochopili, účasť v CB je absolútne dobrovoľná, tak isto, ako množstvo údajov, ktoré ten-ktorý amatér o sebe zverejní. Preto nie je v tzv. “Povinných údajoch” ani ulica a číslo domu (čo si dokáže každý nájsť v telefónnom zozname). Vychádzal som tiež z toho, že ak má ktosi záujem robiť druhému zle, je množstvo iných, oveľa dostupnejších prostriedkov na získavanie informácií tohto druhu. Zákon 428/2002 Z.z. nie je podľa mňa dobrý zákon. Nepamätá o.i. na náš prípad, teda dobrovoľné zverejnenie údajov. Ak napríklad vlastním web stránku a priateľ ma požiada o zverejnenie jeho “najtajnejších” osobných údajov, tak na to nepotrebujem súhlas Úradu na ochranu osobných údajov. Aby som neporušil zákon, jediné, čo potrebujem, je jeho písomný súhlas s uvedením týchto údajov na mojej stránke. Žiadosť o registráciu som na Úrad poslal iba z toho dôvodu, že sa pri väčšom množstve takýchto údajov predsa len jedná o informačný systém a ako taký by mal byť registrovaný. Tibor, OM7KK píše:
“Požadovať verejne dostupné E-mailové adresy, či telefónne čísla, to sa mi zdá podozrivé…, a najmä to, že ak nechcem zverejniť adresu a kontaktné mediálne spojenia…, mám to oznámiť… Môj postoj je, nechcem byt uvedený v takomto adresári a ani nikomu tuto vôľu nemienim oznamovať, žiaden zákon ma k tomu nezaväzuje…”
Ja nič nepožadujem! Kto chce, napíše, kto nie nenapíše, je to absolútne dobrovoľné. K Tiborovmu postoju ohľadom uvedenia údajov, ktoré tam momentálne sú: je tam call, trieda, krstné meno a priezvisko, teda ešte trošičku menej, ako je na verejne dostupnej databáze TÚ SR. Moja ponuka, že na základe overeného kontaktu vymažem z CB aj to málo, je podľa mňa korektné. Ja by som Tiborovu značku vymazal aj v tomto okamihu, ale kde mám záruku, že príspevok písal ozaj Tibor? Ak sa s ním skontaktujem cez pevnú linku (volám ja, čiže Tibora by to nestálo nič), mám istotu, že ak príspevok Tibor nepísal a ja som ho na základe toho príspevku vymazal, viem, kam sa obrátiť. Pevnú linku žiadam preto, lebo je o jej vlastníkoch vedená presná evidencia, čo pri mobilných číslach úplne neplatí.
Takže snáď na koniec: robiť CB, alebo nie? Ak nie, je to jasné, ostaneme sedieť a pri stole trieskať do stola, zatrpknuto žundrať, prečo to všade inde ide a na Slovensku nie, prečo to niekto nespraví. A navyše sa budeme pýtať: načo mi to je, ČO Z TOHO BUDEM MAŤ? (Viete, koľkokrát som v súvislosti s CB túto otázku už počul? Akoby sme zo všetkého nutne museli mať nejaký, zrejme finančný prospech). Ak CB áno: tak aký má byť? Iba call? Alebo aj krstné meno? Či nedajbože priezvisko?
Ozaj, všetkým doporučujem pozrieť sa na stránky http://www.crk.cz/CZ/OKCBC .: Tu :., tam, zdá sa, takéto problémy nemajú!
Tento príspevok bol prevzatý z diskusného fóra na serveri KV SZR o slovenskom Call Booku.

Členovia OTC SARA, pozrite si prvé výsledky práve rodiaceho sa slovenského CB a precíznu prácu Dušana, OM2ADP z Trnavy. Podporte ho v tomto, veď to robí pre nás!

Vilo, OM3CAQ

Please follow and like us:
error

Mohlo by Vás zaujímať