Rušenie rádioamatérskej prevádzky v pásme 80 m, žiadosť o spoluprácu…

Vážení priatelia rádioamatéri,

obraciam sa na Vás so žiadosťou o pomoc v nasledujúcej záležitosti: ako je Vám všetkým, čo chodievate hlavne v ranných hodinách na SSB časť 80-ky známe, už niekoľko rokov!!! sa tam vyskytujú rušiči, ktorí zámerne rušia a znehodnocujú spojenia v krúžkoch a to bez ohľadu, či sa tam bavia zúčastnení rádioamatérskou tematikou, alebo sa bavia na inú tému.

Rušenie spočíva vo vysielaní rôznych pazvukov ako chechtanie, bučanie, kvákanie, vysielanie muziky a podobne. Títo rušiči sú vybavení technikou a anténami v takom rozsahu, že častokrát prerušia všetkých účastníkov v krúžku. Zatiaľ sú presvedčení, že ich nikto nemôže identifikovať. Bolo už niekoľko pokusov z radov rádioamatérov o ich zameranie pomocou líškarských prijímačov, či feritových antén, bohužiaľ pre nedostatočnú spoluprácu to nebolo účinné. Boli aj nejaké pokusy obrátiť sa s touto záležitosťou na kompetentné miesta, výsledok je známy – nič sa neudialo… Preto táto výzva o spoluprácu.

V súčasnosti pracuje na tomto probléme skupina ochotných ľudí, ktorí monitorujú a kvalitne nahrávajú všetky rušivé signály na 80 m pásme. Uvedený obsiahly záznam bude prílohou oficiálnej sťažnosti na všetky kompetentné úrady na Slovensku i v Čechách, lebo spomínaní rušiči môžu byť tu aj tam, dokonca i v zahraničí…

A teraz to podstatné:

Ak si myslíte, že s problémom, ktorý je tu spomínaný, treba konečne niečo urobiť a priložiť ruku k dielu, máte na to možnosť. Napíšte emailom krátku sťažnosť na rušenie prevádzky na 80 m v zmysle tejto veci na adresy:

e-podatelna@teleoff.gov.sk, alebo na podatelna@ctu.cz.

Čím viac bude podaných sťažností, tým bude nádej, že sa to bude konečne riešiť, väčšia!

 

Zdraví Vás Karol, OM5KP

 

P.S.  Riešiť vystrájanie stanice OK2BQX na pásme máme podľa odpovede z ČTÚ, ktorú som dostal pred pol rokom vyriešiť samoreguláciou. Zazvoniť a dať do držky? 🙂

Please follow and like us:
error

Mohlo by Vás zaujímať