Rozprávame sa…

Týchto pár riadkov by pokojne mohlo mať názov „Slovenčina naša“… Keď sa tak ladíme v segmente SSB na osemdesiatich metroch, spravidla zastaneme na každej frekvencii, kde zaregistrujeme ľudský hlas, aby sme si vypočuli rôzne užitočné informácie, poznačili si zaujímavé údaje, pozdravili priateľov, pridali niekedy svoje vlastné skúsenosti, názory, hodnotenia.

Témy rozhovorov pri rádioamatérskych spojeniach na pásmach bývajú,ako vieme, veľmi rôznorodé. Od výmyslu sveta… Napr. o drôtikoch,odporoch, kondenzátoroch, káblikoch,plieškoch,potenciometroch, trimroch, skrutkách, matičkách, lepidlách, izolátoroch, päticiach,konektoroch, anténach, ohmoch, miliwattoch, ale aj dx-och. Tak káže norma, tak kázali normy aj za…

Na pásmach možno ale počuť aj skúsenosti z dovolenky na Hawaii, v Môťovej, v Talianskych Alpách, alebo v Detvianskej Hute, tiež aktuálne predpovede a správy o počasí kdekoľvek na planéte, zaručené a odskúšané návody známych odborníkov na všetko, od spôsobov zbavovania sa cudzopasníkov, cez zloženie chrenovej placky na bolestivé kolená, používanie všetkých druhov hnojív na záhradke či roli, ako na traktory a kotle, keď nechcú fungovať podľa našich predstáv, v neposlednom radu aj kompletné návody na liečebné postupy pri zbavovaní sa všetkých chorôb, ktoré nás v starobe postihli alebo ešte len postihnú…Ojojóóój…. kto by to všetko dal dokopy a pomenoval!

Diskutéri presvedčivo preukazujú svoje základné, odborné, „stredne odborné“ aj „vysoké“ vedomosti a zručnosti, niektorí v hociktorej oblasti. Naporúdzi sú komplexné návody na riešenie dedinských, mestských, štátnych, európskoúniových aj svetových politických problémov, východiskom je predpoklad že „všetci vieme všetko“. A ešte čosi : každý má pravdu, teda – svoju pravdu. Opačný, alebo čo len trocha odlišný názor, privádza jedných k zúrivosti, iných k zúfalstvu. Obidve skupiny sú ale v podstate na útrpný úsmev…

Pri troche zhovievavosti by bolo možné konštatovať, že títo rádioamatéri sa skutočne rozprávajú o najrôznejších veciach, ktoré sa ich, rádioamatérov, týkajú. Pri troche zhovievavosti by nikomu nemuselo vadiť ani to, že sa navzájom informujú aj o tom, kde, v ktorom obchode, u ktorej firmy, najlacnejšie nakúpia prístroje, zariadenia, materiál, ktoré potrebujú pre svoje hobby, alebo prosto – do domu. Kde je zaručená kvalita, ale aj naopak, ako uplatňovať záručné podmienky a pod.

Dva momenty, podľa môjho osobného názoru, sú ale na zamyslenie : netolerantnosť a následné hádky, ako aj nezriedka vulgárne vyjadrovanie. Vulgárne výrazy pozná takmer každý, oboznámil sa s nimi v puberte a často aj na vojne. Vlastné sú predovšetkým podpitým a primitívnym ľuďom, neobchádzajú ale ani ľudí, ktorých intelekt nepotrebuje také výrazové prostriedky. Vždy je možné predsa nájsť slušné a vhodné vyjadrenie vlastného názoru aj na odsúdeniahodné skutočnosti a konania.

Hocikto môže povedať, že vulgárne výrazy, používané mladými či starými, ako môžeme počuť,najmä v presvedčení, že vulgárnosť a veľmi častá dvojzmyselnosť, sú moderné, môže namietnuť, že také výrazy sú organickou súčasťou jazyka, ktorému sa rado hovorí „materinský“. Áno, sú. Ale …

Ich používanie bez akýchkoľvek zábran a prakticky denne, však vypovedá zrozumiteľne nielen o intelekte takej osoby, ale aj o jeho „duši“.

Týchto pár riadkov som napísal nielen preto, že takto sa rádioamatér na pásme vyjadrovať nemá, ale preto, že som presvedčený, že nechceme byť zlým príkladom pre naše ale aj vaše deti a vnúčence, ktoré nás i vás pozorne počúvajú, často cez reproduktory našich transceivrov…..

Miloš, OM3AA

Related posts