RI0Q – Bolshoy Begichev Island

Expedícia členov ruského rádioklubu RT9K je aktívna z ostrova Bolshoy Begichev, IOTA AS-152, nachádzajúci sa v Mori Laptevovcov v lokátore OQ64LL. Expedícia používa volaciu značku RI0Q. Činnosť zahájili 22. marca 2021.

Denník expedície RI0Q 2021 na ostrov BOLSHOY BEGICHEV

  https://legendsarctic.com/dnevnik_ekspedicii_ri0b_2_2

Denník je vedený od 5. marca 2021 po rusky. Je to veľmi zaujímavé čítanie o ceste na snežných skútroch cez rozsiahlu tundru, večne zamrznutú krajinu arktického polostrova Tajmýr, snehovými búrkami, víchricami a nízkymi teplotami klesajúcimi až pod – 35°C. I v takejto nehostinnej krajine žijú ľudia. Svoj život a správanie prispôsobili danému podnebiu, tvrdým prírodným podmienkam s nevyhnutnou ochotou si navzájom pomáhať. Expedičný tým mal poruchy na snežných skútroch, bolo treba natankovať, niekde prespať, ísť sa najesť, dokúpiť si zásoby. Veľmi dôležitá bola orientácia v teréne, nájsť správnu cestu na ostrov:

19. marca

Dnes sme sa stretli s majiteľom ostrova Bolshoy Begichev (Veľký Begičev) – Stepanidou Kirgizovou. Sezónne pracuje na ostrove so svojím manželom. Stepanida nám povedala o ceste na ostrov, o základni, ktorú spravujú. Ukazuje sa, že základňa je dobre vybavená, k dispozícii je dokonca aj pripojenie na internet. Stepanida nám poskytla heslo. Takto sa naše oneskorenie v Syndassku dalo vysvetliť z prvej ruky. Zajtra pôjdeme na ostrov!

24. marca

Dnešný deň nevychádzal a posledná noc neprinášala radosť rádioamatérom. Pásma 160-80-40 m sú zatvorené. Poctivo sme dávali výzvu do prázdna, pravidelne celú noc. Ráno všetky pásma stíchli a až po obede miestneho času sa začali objavovať stanice z východného smeru. Do večera boli otvorené pásma 20, 17 a 15 m. Tento deň sa pokúsime dokončiť 4 000 spojení. Nevzdávame sa nádeje na spodných pásmach, podmienky šírenia na týchto pásmach budeme neustále sledovať.
Počasie: Slnko, bezvetrie, teplota – 32°C

Video: Cestou späť na snežných skútroch

 

Nikifor Alekseevich Begichev bol sovietsky námorník a polárny bádateľ. Ruská akadémia vied mu dvakrát udelila zlaté medaily. Narodil sa 7. februára 1874 v Tsariove, Astrachánskej provincii do rodiny rybárov na rieke Volga.  Zomrel na skorbut počas zimovania polárnej lode Zarya pri ústí rieky Pyasina v Arktíde 18. mája 1927.

Nikifor Begichev bol účastníkom „Ruskej polárnej expedície“ baróna Eduarda Tolla v rokoch 1900 až 1903 ako bosun lode Zarya. Neskôr sa zúčastnil rusko-japonskej vojny. Počas svojich bádaní preskúmal dva ostrovy, ktoré po ňom dostali meno: Bolshoy Begichev a Maliy Begichev. V roku 1964 mu bol v osade Dikson postavený pomník.

 

Plaketa RI0Q 2021 za spojenia na troch rôznych  pásmach

Potvrdenie nadviazaných spojení: OQRS, LoTW a ClubLog
Kredit IOTA cez Сlublog bude otvorený 6 mesiacov po ukončení expedície.

DX-World: RI0Q – Boľshoy Begichev, AS-152

VY 73!   Vilo, OM3CAQ

Please follow and like us:
error

Mohlo by Vás zaujímať