Pochopenie podmienok šírenia na KV podľa VE2XIP

Pochopenie podmienok šírenia na KV podľa VE2XIP

          https://www.qsl.net/co8tw/Understanding%20HF%20propagation.pdf

 

Naše Slnko má 11-ročný cyklus, počas ktorého sa jeho aktivity postupne zvyšujú a znižujú. Tieto cykly majú priamy vplyv na správy o podmienkach šírenia. Základnou udalosťou v slnečnom cykle je počet slnečných škvŕn videných na jeho povrchu. Správa o stave šírenia je podobná správe o počasí, no poskytuje informácie týkajúce sa počasia na Slnku a ovplyvní podmienky šírenia rádiového signálu na našej planéte. Väčšina správ používa terminologické výrazy ako SFI, SN, A, K. Čo znamenajú? Pozrime sa na niekoľko z nich a na to, ako nám môžu pomôcť:

SFI (Solar Flux Index)

Je to miera toho, koľko slnečných častíc a magnetických polí dosiahne našu atmosféru. Inými slovami, táto hodnota nás informuje o slnečných vetroch dopadajúcich na našu planétu a ich vplyve na vytváranie podmienok šírenia na KV. Pre toto meranie platí, že čím je vyššie číslo, tým lepšie bude šírenie na KV. Hodnota indexu tiež naznačuje šírenie na pásmach medzi 10 a 20 m (10 m, 12 m, 15 m, 17 m, 20 m). Má stupnicu medzi 30 až 300 a možno ju interpretovať nasledovne:

< 70: šírenie potenciálne zlé

80-90: potenciálne šírenie je trochu nízke

90-100: šírenie má tendenciu byť priemerné

100-150: šírenie má tendenciu byť dobré

> 150: šírenie bude mať tendenciu byť ideálne

Vysoké hodnoty SFI nemajú takmer žiadny vplyv na pásma 30 m, 40 m, 80 m a 160 m. Hodnota SFI nad 150 indikuje ideálne podmienky šírenia na KV a ľudia s jednoduchým vysielacím zariadením môžu začať tieto podmienky využívať. Pri týchto vysokých hodnotách SFI by ste mohli zvážiť prestať s tým, čo robíte a využiť tieto podmienky, kým sú, pretože trvajú veľmi krátko. Dnes môžu byť tu a zajtra sú preč!

SN (Sunspot Numbers)

Táto hodnota predstavuje viditeľný počet škvŕn na povrchu Slnka. Tradične, čím vyššie číslo, tým lepšia je ionizácia našej atmosféry, ktorá pomôže vytvoriť skvelé podmienky šírenia na KV. Rozsah SN môže byť od 0 do 250, niekedy aj viac. Je trochu zriedkavé, že vidíme viac ako 200 slnečných škvŕn a keď tak urobíme, môže byť ideálny čas na zapnutie vášho vysielača a prijímača! Vysoké čísla SN naznačujú veľké množstvo elektromagnetických aktívnych polí na povrchu Slnka, ktoré môžu vybuchnúť ako slnečné erupcie, ale predtým, než prepuknú do slnečných erupcií, môžu vytvoriť vynikajúce šírenie na KV. Ak sa slnečné škvrny zmenia na erupcie, môže to podstatne obmedziť šírenie na KV, dokonca môže spôsobiť úplné výpadky rádiového signálu na všetkých pásmach. S vedomím, že rovník Slnka sa otáča sám od seba, Slnko a jeho polia môžu, ale nemusia byť vždy otočené k nám. To znamená, že podmienky šírenia rádiového signálu by sa mohli na niekoľko dní stať vynikajúcimi, potom by mohli klesnúť, kým Slnko tieto škvrny opäť neotočí späť k nám, čo je o 18 až 25 dní neskôr. Ak teda uvidíte čísla SN nad 100, môžete očakávať dobré podmienky šírenia, kedy sú tieto škvrny otočené k nám. Súčasné slnečné maximum je rok 2013, ale slnečné aktivity neboli také vysoké, ako sa očakávalo. Je to súčasť nášho koníčka, berieme len to, čo môžeme dostať! Počas slnečných miním (nízke, alebo žiadne slnečné škvrny) môžete vidieť špatné, alebo nedostatočné podmienky šírenia prebiehajúce celé roky a to až do ďalšieho slnečného cyklu. Keď nastanú takéto podmienky, rádioamatéri sa často vracajú k používaniu nižších frekvencií (30 m, 40 m, 60 m, 80 a 160 m) a sledujú udalosti, ktoré vytvoria dočasné podmienky šírenia, ako je východ a západ slnka. Priznám sa, že aj keď boli zlé podmienky, najvzdialenejšie kontakty som nadviazal, keď Slnko vychádzalo alebo zapadalo. Čísla SN možno interpretovať takto:

< 50: podmienky šírenia potenciálne veľmi zlé

50-75: podmienky šírenia oslabené

75-100: podmienky šírenia môžu byť dobré

100-150: podmienky šírenia by mali byť ideálne

>150: podmienky šírenia môžu byť výnimočné

Dôležité: Čísla slnečného toku (SFI) a slnečných škvŕn (SN) musia byť vysoké a trvalé, aby mali veľký vplyv na šírenie. Inými slovami, jeden (1) deň vysoké čísla budú mať veľmi malý vplyv, ale naopak, vysoké čísla trvajúce viac ako 5-7 dní budú mať veľmi pozitívny vplyv na šírenie. Čím dlhšie sú vysoké čísla udržiavané, tým lepšie bude šírenie. Takže sledujte tieto čísla v priebehu niekoľkých dní! Počul som príbehy, že počas niektorých slnečných cyklov, napríklad počas 50. rokov dvadsiateho storočia, sa hodnoty SN blížili k 250, čo ponúkalo úžasné podmienky šírenia. Natoľko, že rádiové spojenia boli dosiahnuté cez polovicu zemegule, odkiaľkoľvek, pomocou QRP (1-10 wattov) transceiverov a najjednoduchších antén. Rádioamatéri by mali mať veľké šťastie, že sa s takýmito podmienkami čo i len raz za život stretnú!

A-index 

Je to jednoducho index geomagnetickej aktivity odvodený zo škálovaného priemeru hodnôt K-indexu za predchádzajúcich 24 hodín. Mali by ste to použiť ako referenciu pre všeobecné podmienky šírenia na pásmach. Nižší index A znamená lepšie podmienky na rádioamatérske spojenia. Tieto čísla sa pohybujú medzi 0 až 400, ale zvyčajne nikdy nie nad 100. Táto hodnota by sa mala interpretovať nasledovne:

Medzi 1 a 5: Najlepšie podmienky na pásmach 10, 12, 15, 17, 20 m

Medzi 6 a 9: Priemerné podmienky na pásmach 10, 12, 15, 17, 20 m

Od 10 a vyššie: Veľmi zlé podmienky na pásmach 10, 12, 15, 17, 20 m

 

Hodnotu Ap indexu možno interpretovať nasledovne:

Medzi 1 a 5: Najlepšie podmienky očakávané na 30, 40, 80, 160 m pásmach

Medzi 6 a 9: Priemerné podmienky očakávané na 30, 40, 80, 160 m pásmach

Od 10 a vyššie: Zlé podmienky sa očakávajú na 30, 40, 80, 160 m pásmach

 

K-Index (alebo Boulder K)

Je miera geomagnetickej aktivity vo vzťahu k predpokladanému pokojnému dňu. Klesajúce počty znamenajú zlepšenie podmienok a lepšie šírenie najmä v severných zemepisných šírkach a oblastiach, kde sa môže vyskytnúť aktivita polárnej žiary. Stupnica je medzi 0 a 9. Nikdy nechcite vidieť hodnotu vyššiu ako 8, pretože to naznačuje, že naša planéta prechádza slnečnou búrkou veľkej intenzity. Túto hodnotu možno interpretovať nasledovne:

Od 0 do 1: Najlepšie podmienky pre 10, 12, 15, 17, 20 m pásmo

Od 2 do 3: Dobré podmienky pre 10, 12, 15, 17, 20 metrové pásmo

Od 4 do 5: priemerné podmienky pre 10, 12, 15, 17, 20 m pásmo

Od 5 do 9: Veľmi zlé podmienky pre 10, 12, 15, 17, 20 metrové pásmo

K-index kvantifikuje poruchy v horizontálnej zložke zemského magnetického poľa s celkovým číslom v rozsahu 0-9, pričom 1 je pokojný a 5 alebo viac označuje geomagnetickú búrku. Je odvodený z maximálnych fluktuácií horizontálnych komponentov pozorovaných na magnetometri počas trojhodinového intervalu. Označenie K pochádza z nemeckého slova Kennziffer, ktoré znamená „charakteristickú číslicu“. K-index zaviedol Julius Bartels v roku 1939.

Hodnotu Kp indexu možno interpretovať nasledovne:

Medzi 0 a 1: Najlepšie podmienky sa očakávajú na 30, 40, 80, 160 m pásmach.

Medzi 2 a 4: Dobré podmienky sa očakávajú na 30, 40, 80, 160 m pásmach.

Medzi 5 a 9: Zlé podmienky sa očakávajú na 30, 40, 80 160 m pásmach.

Niekoľko počítačových nástrojov dostupných na internete na prezeranie správ o šírení KV a aktuálnych podmienok. Ten, ktorý používam nájdete tu:  http://www.hamqsl.com/solar.html

Často kontrolujem podmienky šírenia vo dne i v noci pre každé pásmo predtým, než sa rozhodnem, či obetujem trochu času v mojom hamshacku. Zriedkakedy zažijete „dobré“ DX podmienky vo dne i v noci na všetkých pásmach, aké boli niekoľko týždňov na jeseň v roku 2011. Pozreli sme si základné ukazovatele potrebné na správne sledovanie podmienok šírenia na KV. Existuje mnoho ďalších meraní, ktoré sú viac technické, ale stojí za to ich preskúmať, ak sa naozaj chcete dozvedieť viac o solárnych aktivitách:

https://www.crk.cz/CZ/SIRENIC
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/ant_3.htm

 

 

 

Klikni na obrázok:

VY 73! Vilo, OM3CAQ

Príbuzné príspevky