OM Callbook má 10 rokov

V týchto dňoch je to už 10 rokov od spustenia OM CallBooku v elektronickej podobe, v takej, v akej ju vidíme na www.omradio.sk. Viem, stránka nespĺňa požiadavky súčasných moderných grafických dizajnových trendov a niektoré zlé jazyky tvrdia, že ich nespĺňala ani v čase spustenia, hi, ale plní to, čo sa od nej očakáva, teda úlohu národného adresára slovenských rádioamatérov.

Aktuálne je v OMCB zaregistrovaných 697 rádioamatérov. Keď som začiatkom sedemdesiatych rokov začal chodiť do rádioklubu OK3KTR, pamätám si, ako raz ktosi priniesol Callbook, kde si hneď všetci so záujmom pozreli, ako sú tam uverejnení. Vtedy to zverejnenie v Callbooku považovali všetci za vec cti, za niečo, čo ich zaraďuje do rádioamatérskej komunity na celom svete.

Odvtedy sa však doba veľmi zmenila, prestali sme mať k sebe blízko, dôvera medzi ľuďmi klesla veľmi hlboko. Nedávame si na zvončeky či dvere do bytu svoje menovky, snažíme sa byť čo najnenápadnejší, tak aby o nás nikto nič nevedel, lebo ak by sa niekto, nedajbože, dozvedel, aké máme krstné meno, nespali by sme z obáv, či to niekto nezneužije.

Medzi mladšími generáciami rádioamatérov sa tiež prejavuje tento trend. Je to poznať aj zo štatistiky. Napríklad zo 182 členov OTC je zaregistrovaných takmer 82 % rádioamatérov. To sú tí, ktorí už majú svoje roky a pamätajú si dôveru medzi rádioamatérmi. Lebo byť zverejnený v OM CallBooku, to nie je iba o tom, že oznamujem de facto celému rádioamatérskemu svetu, kto som a odkiaľ som, ako sa môže so mnou skontaktovať, ale aj o hrdosti k príslušnosti k rádioamatérskej komunite.

Viem, že spôsob registrácie do OMCB je nepríjemný. Nutnosť vyplniť papierový registračný formulár, zložiť ho do obálky a odniesť tú obálku na poštu je pre niekoho veľmi náročná činnosť. Ale tento postup nie je preto, aby som vám či sebe chcel skomplikovať život, je stanovený zákonom. A ten musíme dodržiavať, nech máme naň akýkoľvek názor.

Priznám sa, že nie celkom rozumiem tomu, ak pri registrácií niekto nevyplní svoju emailovú adresu. Na stránke OM callbooku je jasne napísané, že v callbooku táto adresa nebude zverejnená. Zverejnená bude len adresa znacka@omradio.sk. Z tejto adresy bude email automaticky presmerovaný na emailovú adresu, ktorú si dotyčný amatér zapíše v registračnom formulári. Teda nie je zverejnená súkromná emailová adresa, ale „jednotný“ kontakt na neho. Jeho priatelia nebudú mať problém pamätať si jeho adresu, bude ľahko celej HAM komunite dostupný. A toto presmerovanie je možné zrušiť za pár sekúnd. Napríklad, ak by začal chodiť v neprimeranom množstve SPAM, stačí mi poslať email zo zaregistrovanej emailovej adresy a presmerovanie zruším na dobu, pokiaľ ma užívateľ nevyzve na obnovenie, alebo aj natrvalo. Ku dňu 14.1.2021 nemá zo 697 rádioamatérov uvedený email 102 značiek.

Istý spôsob ochrany súkromia je realizovaný aj tak, že pre údaje, uvedené v OMCB, majú vyhľadávače, ako napríklad Google, zakázanú indexáciu. To znamená, že pri zadaní značky, či napríklad priezviska do vyhľadávača, ich Google nespojí so zverejnením v OMCB. Zato ich nájde často na desiatkach iných stránok..

Sú tri veci, ktoré ma ako správcu OMCB trápia:

– U viacerých Silent key značiek neviem deň úmrtia. Pozrite si prosím stránku so Silent key značkami a ak viete tento deň u značky, ktorá ho nemá uvedený, napíšte mi.

– Na tejto stránke sú uvedené značky, ktoré nemajú ani na stránke Regulačného úradu uvedené predĺženie platnosti. Je možné, že si povolenie neobnovili (zabudli) alebo rádioamatérsku činnosť ukončili. Alebo majú zmenenú značku. Ak máte o tomto vedomosť, napíšte mi, prosím.

– Veľa rádioamatérov si mýli OMCB s Google vyhľadávačom. Do vyhľadávacieho políčka píšu a dávajú vyhľadať rôzne výrazy, ktoré OMCB nepozná. Tam sa dá napísať iba značka, meno, priezvisko, obec, lokátor, alebo okresný znak, vždy najviac jedno slovo alebo jeho časť. Ak hľadám značky so sufixom XYZ, nemusím vypisovať OM1XYZ, OM2XYZ až OM0XYZ, stačí napísať iba ten sufix XYZ a nájde všetko v OMCB, kde sa vyskytuje tento textový reťazec. Takisto napríklad pri obci, stačí vložiť Dolná (je jedno či píšete s dĺžňami a mäkčeňmi, alebo nie), nájde všetky obce s menom Dolná, ale aj rádioamatérku s menom napr. Dolnáková. Vyhľadávať iné výrazy, ako obsahuje OMCB, umožňuje pole, ktoré je úplne dolu na stránke OMCB.

Takže, ak ste v súčasnej covidovej dobe doma, nájdite si čas na vyplnenie registračného formulára. Pošlite ho v obálke obyčajnou poštou (0,65 €). Určite nie doporučene, alebo emailom!

Byť zaregistrovaný v OM CallBooku je na prospech vám a aj všetkým ostatným rádioamatérom. Ja to stále prirovnávam k dobrému osvetleniu auta v noci, je dôležité nielen dobre vidieť, ale aj byť videný!

Dušan, OM2ADP

Please follow and like us:

Related posts