JW/OM6TC – Svalbard

JW/OM6TC

JW/OM6TC
Starí Nóri rozprávali o krajine známej ako Svalbard – chladný okraj. Ostrovy však zaručene objavil až v roku 1596 holandský objaviteľ Viliam Barents. Svalbard sa skladá zo skupiny ostrovov v Severnom ľadovom oceáne, leží za severným polárnym kruhom. 60% územia Svalbardu pokrývajú ľadovce a snežné polia. Názov Svalbard v skutočnosti znamená „chladné pobrežie“. Teplé, severoatlantické prúdy, prúdiace okolo západného a severného pobrežia Špicbergov, však udržujú more okolo súostrovia nezamrznuté a schopné plavby po väčšinu roka, letá sú teplé a zimy chladné. Súostrovie slúžilo ako veľrybárska základňa v 17. a 18. storočí. Ostrovy od konca 19. storočia až do súčasnosti slúžia ako základný tábor pri polárnych expedíciách.
Na Svalbarde žije asi 2 800 obyvateľov. 55,4% z nich sú Nóri, 44,3% Rusi a Ukrajinci a 0,3% tvoria iné národnosti. Úradnou rečou na Svalbarde je nórčina, ale Rusi a Ukrajinci používajú ruštinu.
Svalbard je spravovaný ako súčasť Nórska. Oficiálnym predstaviteľom Svalbardu je guvernér – sysselmann, sídliaci v Longyearbyene. Guvernéra vymenúva nórska vláda.
Z tohto ostrova 15. až 19.9. 2017 vysielal náš člen Jozef, OM6TC. Zaujímavé čítanie, veľa pekných fotografií a zážitkov Jozefa a jeho syna z pobytu na Svalbarde si môžete pozrieť na špeciálnej stránke k tomuto vytvorenej: JW/OM6TC

Vy 73! Vilo, OM3CAQ

Please follow and like us:

Related posts