Guglielmo MARCONI

GUGLIELMO MARCONI

GUGLIELMO MARCONI http://www.radiomarconi.com

Marconiho životný príbeh.
Známe, ale aj doposiaľ nepublikované svedectvá zo života Marconiho a jeho priekopníckej práce, zameranej na využívanie rádia na prenos zpráv.
Stránky možno čítať aj v češtine cez online Google web translátor http://www.google.com/translate
( Strojový preklad týchto stránok z taliančiny do češtiny je “ uspokojivý“. )

http://www.urqrp.org/ sections/pubs/rk3zk/1sttrans/1st.htm

Prvé rádiové spojenie cez oceán. Článok Igora Grigorova RK3ZK na portáli ukrajinských amatérov o tom, prečo sa prvé transoceánske rádiové spojenie v roku 1901 podarilo práve Marconimu a nie Popovovi alebo Teslovi. Mimo iného sú v článku uvedené aj tieto fakty:
Marconi mal len 22 rokov, keď si dal patentovať vynález rádia. Ako 28 ročný urobil prvé rádiové spojenie cez Atlantik a keď mal 50 rokov, dostal Nobelovu cenu za fyziku. Zomrel v roku 1937 ako 63 ročný.

Morse kľúč Alexander Popov demonštroval možnosť vysielania a prijímania signálov pomocou elektromagnetických vĺn 7. mája 1895. Táto udalosť sa v Rusku pripomína každoročne 7. mája, kedy Rusi oslavujú Deň rádia. Autor v článku píše, ako ďaleko pokročil Alexander Popov v roku 1901 s využívaním rádia na prenos zpráv na diaľku a aké výsledky v tom období dosahoval Nikola Tesla.

http://www.marconicalling.com
Marconicalling.
Prezentácia archivovaných dokumentov, ktorá umožňuje skúmať Marconiho život a jeho vedecké bádanie po jednotlivých rokoch, za obdobie od 1890 do 1930.
Marconi sa vraj držal myšlienky, prevzatej od Edisona, ktorá mu pomohla k novým objavom:
„Treba mať odvahu experimentovať. Iba vlastnými pokusmi možno preveriť, či príroda dovolí človeku v skutočnosti viac, než hlásajú stávajúce vedecké teórie“.

Prvé rádiové spojenie cez Atlantik, Europa – Amerika, bolo uskutočnené 12.. dec.1901, Eu – Južná Amerika v r. 1910 a spojenie Eu – Austrália v r. 1924.

Marconi založil prvú školu námorných rádiotelegrafistov. Absolventi jeho školy mali vo svete dobrú povesť. Marconiho spoločnosť zabezpečovala v roku 1911 pre slávny TITANIC vybavenie lodnej rádiostanice. Technické podrobnosti a schému jej zapojenia možno nájsť na : http://titanic.marconigraph.com/mgy_wireless.html Marconi na ďalších web stránkach:
Marconi múzeum v USA http://www.marconiusa.org/
Nadácia Guglielmo Marconi http://www.fgm.it/

Milan,OM3TBG, 28.7.2008

Príbuzné príspevky