topleft
topright

Hľadať v OM+OK CB

 

Hľadať na stránke

Podmienky šírenia

Krátke vlny

30-dňový cyklus slnečnej aktivity


27-dňová predpoveď
(Červená = Ap, Modrá = Flux)

Veľmi krátke vlny
E-sporadik Es status
Aurora Es status

OM9OT QSL

OM9OT QSL
QSL manažérom klubovej stanice
OM9OT
je
Vilo, OM3MB

Klub pamätníkov Slovenského zväzu rádioamatérov

Old-Timers Club SARA združuje dlhoročných držiteľov povolenia na zriadenie a prevádzkovanie amatérskej rádiovej stanice, ktorí ho získali najmenej pred 20-timi rokmi, bez ohľadu na ich súčasný vek.

Členovia klubu patria medzi skúsených rádioamatérov s teoretickými i praktickými skúsenosťami z rádiotechniky a prevádzky na rádioamatérskych pásmach. Viacerí boli, alebo sú známymi DX-manmi, pretekármi a reprezentantmi krajiny v rádioamatérskych disciplínach, v minulosti aj nositeľmi najvyšších športových titulov. Mnohí sa v minulosti podieľali, alebo stále podieľajú na konštrukčnej, či odbornej publikačnej činnosti.

QSL lístky je možné zasielať cez QSL službu SZR, alebo direkt. QSL manažérom klubovej stanice OM9OT je Vilo, OM3MB.
Zaujímavé telegrafné kľúče (1)
Telegrafné pastičky a ručný kľúč
RA1AOM a jeho pekné výrobky, telegrafné pastičky a ručný kľúč

Telegrafné kľúče sú zariadenia používané na vysielanie Morseovej abecedy, univerzálneho jazyka, takže môžete komunikovať s inými rádioamatérmi všetkých jazykov po celom svete.
Sú neoddeliteľnou súčasťou súpravy elektrického telegrafu, ale používajú sa aj pre rádiotelegrafiu. S rozvojom ďalekopisov a najmä dátových komunikácií sa používanie telegrafných kľúčov stále viac stáva iba doménou rádioamatérov.

Obyčajný kľúč je jednoduchý a spoľahlivý, ale pri dlhšom používaní spôsobuje únavu a neumožňuje vysielanie väčšími rýchlosťami. Preto boli vyvinuté kľúče, ktoré umožňujú rýchlejšiu prevádzku a obmedzujú počet pohybov potrebných pre vyslanie značky:

Kľúč Vibroplex sa ovláda páčkou vychyľovanou do strán. Pri vychýlení vľavo kľúč funguje ako obyčajný telegrafný kľúč, pri vychýlení vpravo generuje sériu bodiek, ktorých rýchlosť je riadená pozíciou závažia kyvadla. Zručný operátor môže dosiahnuť odoslanie rýchlosti vyššej ako 40 slov (200 znakov) za minútu.

Elektronický kľúč (anglicky elbug) má pastičku s jednou páčkou vychyľovanou do strán, pri vychýlení páčky vpravo generuje sériu bodiek, pri vychýlení páčky vľavo sériu čiarok. Jambický kľúč má dve páčky, pri vychýlení jednej sa chová ako elektronický kľúč, pri stlačení oboch (skvízovanie) vysiela opakujúcu sa sériu bodka-čiarka alebo čiarka-bodka podľa toho, čo bolo stlačené skôr (jambický výstup).

Takmer všetci rádioamatéri majú jeden, alebo viac telegrafných kľúčov pri svojej rádiostanici. Sú obľúbeným príslušenstvom a všeobecne uznávaným symbolom rádiovej komunikácie. Staršie telegrafné kľúče sú originálne kúsky tvoriace históriu rádia. Moderné telegrafné kľúče a pádla (pastičky) ilustrujú umeleckú tvorivosť a vynaliezavosť svojich návrhárov.
Pokračovanie článku, je uložený v PDF formáte: Zaujímavé telegrafné kľúče (1)
 
Zaujímavé telegrafné kľúče (2)
V tejto časti príspevku budú popísané pastičky miniatúrne, prenosné, vyrobené z netradičných materiálov, jednoduchej konštrukcie a ručné kľúče.
Pastička jednopáčková cootie key magnetická W1SFR
Pastička jednopáčková cootie key magnetická W1SFR

Telegrafný ručný kľúč WB9JPS z dreva cocobolo
Ručný kľúč WB9JPS z dreva cocobolo

Tento nádherný ručný kľúč vyrobil Gary, WB9JPS z veľmi tvrdého a toxického dreva cocobolo. Pri práci s týmto drevom je nutné používať okuliare a masku. Vo vnútri kľúča sú guličkové ložiská, kontakty boli použité zo starého relé, sú z tvrdej zliatiny striebra. Vratná pružina je zameniteľná podľa sily, ak to bude niekedy potrebné. Povrchová úprava je spravená tungovým olejom a voskom.
Pokračovanie článku, je uložený v PDF formáte: Zaujímavé telegrafné kľúče (2)
 
Zaujímavé telegrafné kľúče (3)
V tejto časti príspevku si prídu na svoje hlavne domáci majstri. Budú tu popísané telegrafné kľúče a pastičky s jednoduchým, netradičným konštrukčným riešením. Na ich vyhotovenie bude potrebné minimálne množstvo materiálu a zručnosti. Modernejšie riešenia už využívajú súčiastky z vyradených počítačov, hlavne rotor z pevného disku.
Pastička jambická a elektronické zapisovanie spojení
Pastička jambická a ďalšie zaujímavosti z vysielania sú na týchto stránkach: .: Tu :., .: Tu :.

Pastička jednopáčková magnetická RL6MF
Túto peknú pastičku v tvare kotvy vyrobil Leonid, RL6MF. Magnety sú prilepené v hliníkových puzdrách, vyrobených z elektrolytického kondenzátora. Nastavovacie matičky sú použité z plynového zapaľovača. Ďalšie zaujímavosti okolo tejto konštrukcie sa dajú pozrieť vo fotogalérii.

Pokračovanie článku, je uložený v PDF formáte: Zaujímavé telegrafné kľúče (3)

Toto je posledná, tretia časť čítania o zaujímavých telegrafných kľúčoch. Na internete sa nachádza ešte množstvo stránok o ďalších kľúčoch a pastičkách. Vybral som tie najzaujímavejšie, oku lahodiace, rôzne až umelecky nádherné diela, konštrukcie, ktoré vytvorili rádioamatéri celého sveta.

Vy 73! Vilo, OM3CAQ
 
Naši jubilanti
Svoje významné dni v marci 2016 oslávia títo naši priatelia - členovia OTC SARA:

ImageVeku 80 rokov sa dožíva:

  • Josef MIKULÍK, OK2SMI


Veku 80 rokov sa dožíva:

  • Milan HLADKÝ, OM3CDK


Veku 75 rokov sa dožíva:

  • Jiří MIČKA, OK2MJ - EX


Veku 75 rokov sa dožíva:

  • Milan CIGLER, OM7SR


Veku 75 rokov sa dožíva:

  • Ľudovít POLÁK, OK1AS


Veku 75 rokov sa dožíva:

  • Juraj DANKOVIČ, OM4JD


Veku 75 rokov sa dožíva:

  • Lorant HURBAN, OM3CFE


Veku 70 rokov sa dožíva:

  • Ján GAVORNÍK, OM2GA


Prajeme vám veľa šťastia, zdravia v ďalšom živote i príjemných chvíľ strávených pri stretnutiach s priateľmi ako osobne, tak i na rádioamatérskych pásmach!

Rada OTC SARA
 
OM6CH - SK
Vo veku 81 rokov zomrel Ladislav SLÁVIK, OM6CH z Lalinku,
člen OTC SARA č. 231.
Česť jeho pamiatke!

Mojo, OM6MW
 
<< Začiatok < Predchádzajúca 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Výsledky 16 - 20 z 488

OTC anketa

Máte anténu pre 160m pásmo?
 

Odporúčame: [ www.ubytovanietatry.net ] [ www.pracovneodevy.com ][ OM0A ] [ www.cq.sk ] [ www.bielastopa.com ]
Joomla Templates by JoomlaShack Joomla Templates